Arkadaş Canlısı medyanın konuştuğu profesör: Bence Nanay

0
31
views
Arkadaş Canlısı medyanın konuştuğu profesör: Bence Nanay
Arkadaş Canlısı medyanın konuştuğu profesör: Bence Nanay

Türkiye’keza Twitter ahalisi günlerdir Cambridge Üniversitesi’nde ibret veren amma fikir hocasını konuşuyor. Onu harika yapan -se adı: Bence Nanay. Felsefecinin mavi tıklı profilini keşfeden bazı kullanıcılar bir iki zaman başta “Felâket sandım fakat gerçekmiş, Cambridge’hem de felsefe hocasının adı gerçekte Bence Nanay’mış” şu paylaşımlar yaptı. Twitter kaşla göz arasında Bence Nanay paylaşımlarıyla doldu. Prof. Dr. Nanay’ın takipçi sayısı süratli arttı. Bazı “Nanay gülüm” türküsünü gönderdi, bazı “Evlenelim kızımızın adı Şi Nanay olsun” yazdı, yaklaşık de büzülmüş İngilizce’siyle adının Türkçe anlamını anlatmaya çalıştı.

Manâ yaptı

Belçikalı felsefeci -se çareyi Twitter’dan açıklama yapmakta buldu. Düşünür, Rene Descartes’a yükleme yaparak; “Türk Twitter kullanıcıları yaklaşık fikir hocasının adının Bence Nanay olmasından dayanarak hatırı sayılır ölçüde eğleniyor. Oysa daha adımın tercümesini bilmiyorum. 1. çevirme: Bence anlamsızlık! 2. Tercüme: Düşünüyorum, o halde yokum” dedi.

‘Adımın doğrusu anlamını bilmiyorum’

Habertürk gazetesinin röportaj yaptığı Prof. Dr. Nanay, “Daha ilk kez çok Türk arkadaşım oldu. Onlar hem adımın Türkçe’hem de abuk sabuk anlama geldiğini söyledi ancak herkes aksine şekilde çevirdi. bari artış bir ömür olduğunu anlayabiliyorum. Macar’ım ve adımın fiilen ne anlaşma geldiğini bilmiyorum” dedi. en fazla adı ve lakap nedeniyle evlilik devinim edenlerin tweet’lerini sevdiğini keza belirten filozof, “Türk kullanıcılar Amerikalı veya İngiliz kullanıcılardan kesinlikle bir kat daha kaba komedi ile ilgili ve seviyeli. 20’li yaşlarda aylarca Türkiye’yi gezdim. Ülkenize, yemeğine, mimarisine, insanlarına âşık oldum. Üstelik restoranlarda sütlaç, ayran ısmarlayabilmek, insanlarla söylenti yapabilmek göre amma cadde Türkçe’si bile öğrendim” ki konuştu.