Kadınlar kendilerini güvende hissetmiyor

0
33
views
Kadınlar kendilerini güvende hissetmiyor
Kadınlar kendilerini güvende hissetmiyor

8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle 300 kadınla gerçekleştirilen araştırmadan yanan sonuçlar verim. Arama, kadınların toplumsal düzendeki sorunlarını ve neler beklediklerini ortaya koydu.

Bağımsızlık ve kredi

Türkiye’nin kalınlık iri izinli veri tabanına sahip online araştırma şirketi Dorinsight’ın 28 Şubat-3 Mart arasında, 300 kadınla gerçekleştirilen araştırmada, ”Amma dişi gibi kendinizi serbest hissediyor musunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 51’i “Sırf aile ortamında bağımsız olduğumu hissediyorum” yanıtını verdi. Araştırmaya katılan kadınların yüzde 32’si “Biraz yerde kendimi abartısız anlamıyla kendi geçimini sağlayan hissetmiyorum” yanıtını verirken, yüzde 17’si ama “Meslek ortamında daha serbest hissediyorum ve özgüvenim artıyor” biçimli karşılık verdi.

Hesaplı serbestlik

“Kimi kadının bir bir haklarına kalıp olabilmesi amacıyla…” cümlesini tamamlamaları istenen katılımcıların yüzde 46’sı “Ekonomik özgürlüğü olmalıdır” yanıtını verdi. Yüzde 23’ü “Farkında olmalıdır” ki tamamlarken, yüzde 17’si “Eşitlikçi bir aile yapısına kaptan olmalıdır”, yüzde 14’ü -se “Kendi fikirlerini savunmalıdır” yanıtını verdi.

Kadınların kalınlık iri yarı sorunu ataklık!

Arama içinde katılımcılara “Sizce ülkemizde kadınların en kocaman sorunu nedir?” için sorulduğunda katılımcıların yüzde 47’si “Kadına kasıtlı acelecilik” yanıtını verdi. Yüzde 23’ü ”Cinsiyet eşitsizliği”, yüzde 20’si ”Topluluk/aileye ait baskısı” derken, yüzde 9’u ama ”Hesaplı özgürlüğümüzün olmaması” diye yanıtladı.