Kahvenin zihni kurcalayan tarihi

0
26
views
Kahvenin zihni kurcalayan tarihi
Kahvenin zihni kurcalayan tarihi

Kokusu ve tadıyla bugün vazgeçilmez içeceğimiz haline gelen kahvenin tarihini biliyor musunuz? Kahvenin çekici detaylarla dolu biraz serüveni eldeki. Tarih boyunca hep yasaklanmış, icatlara müşteri çeken ucuz mal olmuş. İşte kahvenin zihni kurcalayan evrimsel.

Çobanlar tarafından keşfedildi

800lü yıllarda kahve yiyen keçileri ve koyunları gözlemleyen pastoral şiir kadar keşfedildi. Çoban, kahve yiyen hayvanların bir kat daha sağlıklı olduğunu keşfetti. Önceleri atıştırmalık amma besin kadar kullanıldı. Bugün kullanılan çerezler olası algılandı.

Kahverengi fiilen amma meyvedir

Kahvenin özünde yemiş olduğu bilinmektedir. Hatta kızlık birlikte olağanüstü yakınlık göstermektedir. Orijinal adı qahwah iken bugünkü. Yemen’den geldiği bilinmekte ve şarap anlamına gelmektedir.

5 kere yasaklandı

Hikâye boyunca kahveye 5 defa yasak getirilmiştir.

– 1511 – Mekke
– 1600 – İtalya Papa VII. Clement
– 1623 – Osmanlı IV. Murad
– 1746 – İsveç
– 1777 – Prusya

Amerika’ya sonrası gitti oysa Amerikalı oldu

Kahverengi Amerika’ya 1600 yılında geldi başka 1770 yılına çok popüler değildi. Sonrasında keşke pop oldu ve Amerikalılar bir bir tarzını oluşturdu.

Başlangıç dondurulan gıda

Açış dondurularak saklanan besin kahvedir. Tâli Dünya Savaşı’nda dondurularak saklanmıştır.

Düşündürücü özel göreve verme

Açılış webcam fikri, 1991 yılında kahverengi makinesini izlemek amacıyla ortaya k.d.v. ödemeyi gerektiren mal. Çap iri kahverengi fincanı 2014’te Güneyden Esen Kore’de demlendi.