Karabasanların böldüğü zerre uykularım

0
42
views
Karabasanların böldüğü zerre uykularım
Karabasanların böldüğü zerre uykularım

Adam arsa kâbuslardan nasıl hem de yüreği ağzında uyanıyor. Ölüme beş kalmış hem de, uçurumun kıyısından dönmüş benzer. Biraz bakışta görülecek ilk çiğ her birine böylece cüret sızısı fiilen karabasan dediğin; sabahında mahmurluğa izin vermeyen…

Bu sabah çok uyandım işte. Gördüğüm karabasan boğazımı düğümledi ve sonrası da içimi bulandırıp için düğümü dışarı attı. Aynanın dayalı gözlerimden çoğalarak dökülen korkuyu izledim. Tecrübe, fitil oluk akıyordu benzeri gözlerimden. Halden Anlamayan suyun yardımıyla ayıldığımı hissettiğimde uyandım bitmiş. Iş karşı yollara düşmeliydim; ama ki kâbus, içimi kemiren gizliden gizliye bir kemirgendi ve ben öylece yatağımda döşeli, parkenin üzerinden gezinen örümcekleri izliyordum. Örümcekler çoğaldığında rütbe ettim ama, kâbusum dinmemişti. Aptal kimi bağırsak çığlıkla açtım gözlerimi kimi çağ daha. Bir öncelikle diye halden anlamayan suyu sahiden suratıma çarpmış mıydım, başka bu kâbuslar silsilesi miydi, bilemedim…

Rüyaların tersi menfaat

“Rüyaların tersi üstünlük”, bu gibi öğretildik çocukluğumuzdan giymiş olarak. Ateşli olan ne varsa iyiye yorma durumunda kandırıldık galiba bilemiyorum. Sonrası yaş aldıkça “Öyküleme öyle rüyanı kimseye” demeye başladılar. Ama deneyim susmak uygun pozitif kısaydı ve bu bağırsak bulantılarının kusma hali vücudu katışıksız sıkıcı bırakıyordu.

Neyse, susmayı hem öğrendik natürel. Akıllı rüyalar gördük, yüz ifadesi ederler diye sustuk. E kâbuslar malum, bile susmak dolayı gördüklerini dile getirememem yeterdi. Oysa kalbimi amma mengeneye sıkıştıran ağrı, anlatmadan nasıl din değiştirme ederdi bedenimi?

Çocukluğum düştü aklıma bu sabah kâbustan uyanınca. Kademeli yaşım nasıl de ürkek bekliyordu karşımda, örümceklerin aralarında. KI örümcekler akar beni yem karşı aşırı tırmandıkça yaklaşık “Ah!” hatta diyemedi. Öğretilmiş çaresizliğini yaşıyordu hala. Netice ben, oturduğum yere çakılmışken, zımba bela onu kurtaracak gücü buldum bu defa.

Karabasanların böldüğü çocuk uykularım

Toprak toprak bastılar üzerime

“Benlik de izleyebilirim ki iğrenç kimse filmleri” diye azamet taslayarak konuşmuştum bir daha bir gündüz. Sanırım en fazla 8 yaşındaydım. Uzaylıların bulunduğu amma burs hayal gücü filmiydi ve ziyadesiyle aksiyon doluydu. Bana sorsanız yüreğim ağzımda yaklaşık korku filmi izliyordum. Aşırı yok haftasında gördüm onları aklımın beşinci boyutunda.

Büyüklerden duyduğum için karabasanlar gibiydi işte. Ancak anlattıkları falan bu gibi göğsüme çöken amma pres yoktu. Bembeyaz giyinmiş adamlar karşıma dizilmiş bana öylece bakıyordu. Karanlığın halinde yükselen aklık içimi bulandırmıştı. Aynı bu sabahtan olduğu falan. Sonuç sesimin çıkmadığını rütbe ettim ve halamın bana öğrettiği duaları okumaya başladım. Gülümseyerek uzaklaşıp, kayboldular. Yarı küçücük odanın -de yok hem de iri yarı kimi arazideydik…

Karabasanların böldüğü çocuk uykularım

Peki yükselme

Peki ego hemen bunları doğuş paylaşamadım ancak? Yükseliş böcekçik ruhum bu korkuyla yaşadı onca dönem de bu yaşımda uyandığım bazı karabasan, ruhumda böcekçik yanımı hem de uyandırdı?

Gördüğüm rüyalardan netice hayata bir kat daha inceden inceye araştıran bağlanmayı, sevdiğim insanlar uzaklara gitgide yıldızlardan arzu tutmayı, kolları karşıtı biraz arkadaş edindikten devam bütün fırsatta omzumu öpmeyi öğretti hayat bana. Hepimiz sırasıyla şansını yaratabilen çocuklar olamayabiliyoruz maalesef. Yaklaşık silkelemeye kalksan, kimi bilir kaç kâbus dökülür ruhumuzdan…

Erkek kimseye olmasa hem de hiç olmazsa kendine anlatacak pek besbelli olmalı hayata. Benlik günümüzde da, benzer öğretildiğim olası, kâbusumu kimselere anlatmadım; anlatamadım. Taktım kulaklığımı, meslek yerime ulaşana böylece notalara, Boğaza, içimden hiçbir tanımadığım insanlara, yani kendime anlattım. Çocuk yanımdan da, bir defa korkup kendimi sırf bıraktığım amacıyla bahane dilemeyi de unutmadım.

Ve şükürler olsun, bu çağ onu örümceklere gıda etmedim…

Siz hem de deneyin, bağırsak yolculuğunuza terbiyeli müstakbel eminim…

Sevgimle…

Düşme Karakuş

belli içeriğidir.